1.OD JAKIEGO WIEKU DZIECKO MOŻE ZACZĄĆ NAUKĘ JAZDY NA ROWERKU BIEGOWYM?

Optymalny wiek to dwa lata, ewentualnie wówczas, gdy dziecko wyrośnie z trójkołowego jeździka. Musimy jednak zaznaczyć, że widzieliśmy dzieci (w czasie imprez targowych, rodzinnych festiwali, dni sportu), które korzystały z FirstBIKE już w wieku 22 miesięcy (przy zastosowaniu uchwytu obniżającego).

Im wcześniej dostarczymy dziecku możliwość ćwiczenia utrzymywania równowagi, tym lepiej. Maluchy uczą się błyskawicznie i wsposób intuicyjny (nasze doświadczenie pokazuje, że dla dzieci to kwestia wręcz kilku godzin). Są też dzieci, które preferują bardziej stopniową naukę i w wieku dwóch lat jeszcze nie wykazują zainteresowania rowerkiem biegowym. Nie należy ich przymuszać, raczej odczekać dwa-trzy miesiące i ponownie zaproponować im FirstBIKE.

Dzieci, które rozpoczęły naukę utrzymywania równowagi w starszym wieku (od 4 lat) zazwyczaj potrzebują trochę więcej czasu, niż dwulatki. Niestety, często związane jest to z nawykami wytworzonymi przez korzystanie z rowerków z bocznymi kółkami lub jeździków, które hamują proces nauki.

2.JAKI JEST MINIMALNY WZROST DZIECKA WYMAGANY DO ROZPOCZĘCIA JAZDY NA FirstBIKE?

Dzięki uchwytowi obniżającemu LowKit, modele z pompowanymi oponami są odpowiednie dla dzieci o wzroście 87 cm. Z modelu BASIC o piankowych oponach mogą korzystać dzieci o wzroście 84 cm. Niemniej prosimy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem jest długość nóg dziecka. Zawsze przy korzystaniu z rowerka biegowego należy upewnić się, że całe stopy spoczywają na podłożu, a kolana pozostają lekko ugięte. Najniższa pozycja siodełka to 30,5 cm, co czyni FirstBIKE jednym z najniższych rowerków na rynku.

3.CZY MOJE DWULETNIE DZIECKO POTRZEBUJE UCHWYTU OBNIŻAJĄCEGO?

To zależy od wzrostu dziecka i długości jego nóg. Bezpieczeństwo jazdy wymaga, aby obie stopy dziecka opierały się płasko na podłożu (a nie same paluszki). Około 90% dwulatków korzysta z uchwytu obniżającego.

4.CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OPONY W MODELACH STREET OD OPON W MODELACH CROSS?

Praktycznie jest to różnica w wyglądzie. Oba typy opon mają podobne osiągi. Opony w modelach Cross mogą być bardziej atrakcyjne wizualnie dla chłopców, z racji bieżnika przypominającego ten, jaki spotykamy w oponach motorów. Modele Street są nieco subtelniejsze i mogą znajdować uznanie wśród młodych cyklistek. Chociaż, oczywiście, to kwestia indywidealnego gustu.

5.NA CZYM POLEGA RÓŻNICA W OPONACH POMPOWANYCH I PIANKOWYCH?

Opony pompowane zdecydowanie lepiej amortyzują wstrząsy i chronią kręgosłup dziecka. Modele z oponami piankowymi rekomendowane są dla przedszkoli i placów zabaw, gdzie sporadyczna potrzeba pompowania jest mniej praktyczna.

6.CO MAM ZROBIĆ JEŚLI ROWER ZŁAPIE GUMĘ?

Opony FirstBIKE są wykonane z trwałego materiału, jednak w przypadku przebicia z łatwością można je wymienić. Dętkę można dokupić w dowolnym sklepie rowerowym, posiada standardowy wymiar 12 cali.

7. POSIADAM ROWEREK BIEGOWY FIRSTBIKE BEZ HAMULCA. CZY MOGĘ DOKUPIĆ HAMULEC I ZAMONTOWAĆ GO W ROWERKU?

Niestety, nie jest to technicznie możliwe – wymagało by to zaburzenia konstrukcji roweru, a także wymiany kilku części, w tym tylnego koła oraz wywiercenia otworów w ramie.