PIERWSZY ROWER? Rowerek biegowy FirstBIKE!

image001Czy to możliwe, aby dwulatek jeździł na rowerku bez bocznych kółek? I sam trzymał równowagę? A gdzie są pedały? Jak się okazuje, pedały nie są wcale potrzebne a nauka jazdy bez nich jest dużo prostsza. Całkowicie intuicyjna i bezstresowa.

BEZ PEDAŁÓW

W parkach, na placach zabaw i ścieżkach rowerowych ostatnio coraz częściej widzimy pojazdy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak rowery, ale czegoś im brakuje. Pedałów! Dlaczego? Bo małe dzieci po prostu ich nie potrzebują. Tylko przeszkadzają w nauce jazdy. Na rowerku biegowym jest znacznie prościej – malec ma stały kontakt z podłożem i kiedy chce, podpiera się lub hamuje nóżkami. Dzięki temu czuje się bardziej pewnie. Chętniej też uczestniczy w rodzinnych spacerach. Bez uczucia zmęczenia przemierza znacznie większe odległości, nawet po nierównym terenie. Na takim rowerku żadna górka nie jest dla niego przeszkodą, z łatwością ją przebiegnie.

BEZ BOCZNYCH KÓŁEK

Rower bez pedałów to prawdziwa rewolucja w sposobie nauki jazdy – dzięki niemu już nawet dwuletnie dzieci nauczą się utrzymywać równowagę. Samodzielnie! Już nie trzeba ich przytrzymywać czy popychać. A przede wszystkim nie trzeba stresować. Najpierw zaczną powoli „chodzić” a wkrótce „biegać”. Doskonale się bawią a nawet nie zauważą, że właśnie nauczyły się czegoś nowego – podniosły obie nóżki i trzymają równowagę! Później, w wieku czterech lub pięciu lat, kiedy staną się wyższe i silniejsze, zmienią taki rowerek biegowy na klasyczny z szesnastocalowymi oponami i z pedałami. I bocznych kółek nie będę już nigdy potrzebować.

image003BEZ ZBĘDNYCH KILOGRAMOW

Kiedy wybieramy rower dla malucha, rzadko kiedy zdajemy sobie z sprawę z tego, że zwykły rower z pedałami jest aż trzykrotnie cięższy niż rowerek biegowy. Tymczasem waga roweru jest jedną z najistotniejszych cech dla dzieciaków i ich rodziców. Niestety dziadkowie (wierząc, że dają „sprawdzony i bezpieczny” rower) wciąż prezentują wnukom klasyczny, ciężki model z pedałami i bocznymi kółkami. Dwuletnie czy trzyletnie dziecko najczęściej nie jest w stanie ani go udźwignąć, ani na nim pedałować. I tak cała radość z nowego i przecież drogiego prezentu pryska a malec omija go szerokim łukiem… I nic dziwnego – chyba nikt nie byłby w stanie swobodnie jeździć na rowerze, który waży prawie tyle, co rowerzysta.

BEZ HAMULCA? NIE!

Co decyduje o tym, że rowerek biegowy jest bezpieczny? Przede wszystkim musi mieć hamulec ręczny z mechanizmem montowanym na tylnym kole. Dwuletnie dziecko jeździ wolno, więc hamuje nóżkami. Ale trzy, cztero lub pięcioletnie osiąga prędkość, przy której takie hamowanie jest niewystarczające. Wybór rowerka bez hamulca to bardzo krótkowzroczna inwestycja. Poza tym, umiejętność użycia hamulca przyda się dziecku też później po zmianie rowerka.

BEZPROBLEMOWE SIODEŁKO

Zwróćcie też uwagę na minimalną wysokość siodełka, aby zakup nie powędrował zaraz do garażu, czekając aż dziecko do niego podrośnie. Posadźcie malca na siodełku i sprawdźcie, czy nóżki całymi stopkami (nie tylko paluszkami) opierają się o podłoże. Wtedy maluch będzie nie tylko pewniej się czuł, ale będzie też bezpiecznie się odpychać i hamować nóżkami. Ważny jest też kształt siodełka. Powinno przypominać siodło do konnej jazy, z którego maluch nie będzie się ześlizgiwał przy zjeżdżaniu z górek. Normalne rowerowe siodełko jest odpowiednie tylko dla klasycznych rowerów, gdzie dziecko opiera się o pedały… Poza tym dobry rowerek biegowy rośnie razem z dzieckiem. Bardzo przydatna jest płynna regulacja siodełka bez wywierconych już wcześniej otworów, które narzucają możliwe wysokości. Mało tego – jeśli macie więcej dzieci pomiędzy 2 a 5 lat, regulacja bez potrzeby użycia narzędzi będzie dużym ułatwieniem w szybkim dopasowaniu wysokości dla każdego z nich.

image005STWORZONY DLA ŚWIETNEJ ZABAWY

Rowerek biegowy FirstBIKE jest przeznaczony dla dzieci od 2 do 5 lat. Zaprojektował go dla własnych dzieci niemiecki konstruktor Ralf Coerschulte. Ojciec stopniowo doskonalił rowerek aż do momentu, gdy umożliwiał on naprawdę łatwą naukę jazdy dla najmłodszych. Wynik? Już sam wygląd rowerka przykuwa uwagę zarówno dziecka jak i rodziców. Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo – pod tym kątem FirstBIKE nie ma sobie równych:

  • rama jest bardzo wytrzymała, solidna i elastyczna. Ten rowerek biegowy wytrzyma wiele pomysłów dziecka!
  • łatwy w użyciu hamulec ręczny – dwuletnie dziecko hamuje nóżkami, ale już starsze (i dużo szybsze) nie może jeździć bez dobrej jakości hamulca zamontowanego na tylnym kole. FirstBIKE posiada rewelacyjny, lekko pracujący hamulec bębnowy.
  • waga rowerka wynosi tylko 3,9 kg – małe dziecko może bez trudu go podnieść, trzymać lub pchać pod górkę. FirstBIKE jest jednym z najlżejszych modeli na rynku z hamulcem!
  • płynnie regulowane siodełko – ustawiane szybko i bez narzędzi, idealnie do wzrostu dziecka.
  • siodełko jak do konnej jazdy – wklęsły kształt siodełka utrzymuje dziecko w optymalnej pozycji a ono się z niego nie ześlizguje.
  • minimalna wysokość siodełka (już na poziomie 30,5 cm) – FirstBIKE jest idealnym prezentem już na drugie urodziny.
  • widelec z ograniczonym kątem skrętu – kierownica obraca się tylko do pewnego stopnia, co ułatwia dziecku utrzymanie kierunku. Jazda jest wówczas bardziej płynna.
  • bez ostrych krawędzi lub wystających śrub – FirstBIKE nie ma żadnych elementów, które mogłyby zranić dziecko.

FirstBIKE Team